Tematyka

 

GŁÓWNE KIERUNKI BADAWCZE KATEDRY L-10

 

  1. Rozwijanie metod dyskretyzacji

Przedmiotem badań jest rozwijanie podejść numerycznych bazujących na różnych wersjach, zarówno ciągłych jak i nieciągłych, metody Galerkina (MES, MRS, MEB, metody bezsiatkowe, a zwłaszcza ich wersje adaptacyjne), pozwalające na wiarygodne i efektywne rozwiązywanie wybranych złożonych zagadnień mechaniki, inżynierii lądowej oraz dziedzin pokrewnych.

 

  1. Modelowanie materiałów – materiał cyfrowy

Prace dotyczą rozwijania gradientowych modeli konstytutywnych w zakresie niesprężystym, modelowania zjawiska lokalizacji oraz analiz wielkoskalowych i wielofizykalnych w kompozytach.

 

  1. Zastosowania metod sztucznej inteligencji

W szczególności prace polegają na zastosowaniach uczenia maszynowego, sztucznych sieci neuronowych, wnioskowania rozmytego i optymalizacji za pomocą algorytmów genetycznych oraz ewolucyjnych w inżynierii lądowej, w tym w systemach BIM (Building Information Modeling).

 

  1. Opracowanie wyników pomiarów

Prace dotyczą rozwijania i zastosowań oryginalnych algorytmów wspomaganych równaniami mechaniki, służących do obróbki pomiarów m.in. za pomocą dyfrakcji neutronów oraz z wykorzystaniem korelacji obrazów cyfrowych (DIC).